Burun Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası
22 Haziran 2024

Burun Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Burun Geniz Eti Ameliyatı

Burun geniz eti ameliyatı, tıp dilinde adenoidektomi olarak bilinmektedir. Bu ameliyat, geniz etinin büyümesi nedeniyle gerçekleştirilen cerrahi bir müdahaledir.

Geniz Eti Nedir?

Geniz eti, burun ile boğaz arasına yerleşmiş, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalayan bir dokudur. Bu doku, vücudun mikroplarla savaşmasında yardımcı olur. Geniz eti, bademcik gibi zararlı bakteri ve virüsleri yakalayarak bağışıklık sistemini uyarır ve vücudun sağlıklı kalmasına katkıda bulunur. Ancak bazı durumlarda, vücuda girmeye çalışan mikropları engellerken geniz eti dokusunda şişme meydana gelebilir. Bu şişme kendi kendine düzelebileceği gibi bazen de cerrahi müdahale gerektirebilir. Geniz etinin büyümesi sık karşılaşılan bir durumdur ve bu durumda bademcikler de etkilenerek büyüyebilir.

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

  • Burundan nefes almakta güçlük çekme
  • Sürekli ağızdan nefes alma
  • Ağızda kötü koku hissi
  • Burun tıkalı gibi genizden konuşma
  • Nefes alırken ses çıkarma
  • Uyku sırasında horlama
  • Uyku sırasında nefes tutma (Uyku apnesi)
Bu tür belirtiler gözlemlendiğinde mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Geniz eti tedavisinde öncelikle ilaçla tedavi yöntemi uygulanır. Eğer kişinin burunda yaşadığı iltihaplanma sık sık tekrar ediyorsa uzman hekim tarafından ameliyat yapılması gerekebilir. Bu belirtiler, burun geniz eti ameliyatının gerekliliğini ispatlamaktadır.

Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?

Eğer iltihaplanma sıklıkla kendini tekrarlıyorsa, geniz eti artık koruyucu özelliğini kaybedip zarar veren bir yapı haline gelmeye başlar. Bu durumda ameliyatla alınmaları gerekir. Burun geniz eti ameliyatı, genel anestezi uygulanarak yapılan ve ağrısı az olan bir ameliyattır. Yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası hastanın solunum güçlüğünün veya kanama belirtisinin olup olmadığının gözlemlenebilmesi için hasta o gün hastanede tutulur. Geniz etinin tekrarlaması oldukça az yaşanan bir durumdur. Burun ve geniz bölgesindeki tıkanıklığın devam etmesinin sebebi, örneğin alerjik nezle gibi farklı bir hastalığın sebebi olabilir.

Burun Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun geniz eti ameliyatı sonrası ilk gün hastaya ödem ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacağı için dondurma verilir. Ameliyat sonrası ilk 3 gün hasta açısından çok önemlidir. Mutlaka bol miktarda sıvı tüketilmelidir. İlk 3 gün, boğazda kanama olasılığı yüksek olduğundan çok sıcak ya da çok soğuk sıvı gıdalar tüketilmemelidir. Boğazdan kolay geçecek ılık süt, ılık muhallebi gibi yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Ilık sıvı tüketiminin yanında kişi sauna ve hamam gibi çok sıcak ortamlardan uzak durmalıdır. Ameliyat sonrası ilk 3 gün içerisinde hastada hafif ateş olması, genizden kan gelmesi ya da koyu renkli kan kusulması normaldir. 4. günden itibaren yavaş yavaş katı gıdalara geçilebilir. Ameliyat sonrası iki haftalık süre içerisinde çok sert burun temizlemesi yapılmamalıdır. Doktorun belirlediği süre içerisinde alkol ve tütün mamullerinin tüketilmemesi gerekmektedir.

Ekstra Bilgiler

Ameliyat sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle 1-2 hafta içerisinde hasta normal hayatına dönebilir. Burun geniz eti ameliyatı, çocuklarda daha sık yapılan bir operasyondur. Çocukların bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için bu tür problemler daha sık görülmektedir. Ancak yetişkinlerde de gerektiğinde bu ameliyat yapılabilir. Cerrahi müdahaleden sonra doktorun verdiği talimatlara uyulması, iyileşme sürecinin hızlanması ve komplikasyon riskinin azalması açısından son derece önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni